Винетки – цените им в България
Тя е еквивалент на пунктовете за пътна такса. Винетки се използват в Централна и Източна Европа. Те се продават в бензиностанции, на ГКПП-та и онлайн. На магистралите често има видеонаблюдение с камери за коли без винетка на предния прозорец.
Преди няколко години винетките поскъпнаха значително, което предизвика възмущение сред шофьорите. Бяха организирани демонстрации в различни градове, но нямаха ефект и никой не започна да намалява разходите. През 2018 г. цената им е същата като преди, но се появи нов сорт – стикер за три месеца. Това е чудесен вариант за тези, които не живеят постоянно в България, а идват тук само за да си починат. Преди купуваха 3 месечни винетки (90 лв.) или една годишна (97 лв.), но сега могат да спестят много.
Освен това сега годишните винетки са валидни 365 дни от датата на продажба. Това не важи за стикера 2017 – валиден е до 31.01.2018. Тази иновация ще зарадва мнозина и преди всичко тези, които купуват кола през втората половина на годината. Основното нещо – не забравяйте да запазите касовата бележка, която показва датата на покупката.
От 2019 г. се въвежда нов вид стикери
Специално за почивните дни. предполага се, че ще се ползват от граждани, които не ходят никъде през делничните дни, а пътуват из страната през почивните дни. Такива винетки ще са валидни от 12 часа на обяд в петък до неделя вечерта, като цената им ще е 10 лева.
През 2015 г. беше прието постановление, според което при закупуване на винетка трябва да посочите номера на автомобила, за който е регистрирана. Най-вероятно тази мярка е причинена от факта, че винчовете започнаха активно да крадат (понякога заедно с предните стъкла) след поскъпването им. Прибягнаха и до други трикове. Например, ако в семейството има няколко коли, тогава винетката е залепена (не по обичайния начин, а по друг начин) от едната към другата, в зависимост от това коя трябва да пътува по републиканските магистрали. След обвързване на данъка за вино с колата подобни манипулации се обезсмислиха.